با تشکر از خرید شما، هدیه‌ی شما به سبد خرید اضافه شد.

نبات سوخته چیست؟ | بررسی خواص درمانی نبات سوخته + فواید و مضرات

مشاهده فهرست مطالب

داروی معجزه آسایی به نام نبات

آیا تا به حال شکل های مختلف قند را از نزدیک دیده اید؟ قند خوراکی زمانی که حالت جامد دارد، با وقتی که به صورت مایع در می آید، متفاوت است. هنگامی که قند یا شکر را روی شعله حرارت دهید، تبدیل به کارامل می شود. نبات سوخته نیز از حرارت دادن نبات خوراکی به وجود می آید و شکل دیگری از این ماده است. بگذارید این مفهوم را به شکل دیگری مطرح کنیم. آیا فواید و خواص قند و شکر، با کارامل یکسان می باشد؟ مسلما خیر؛ در نتیجه نمی توان خواص نبات معمولی و نبات قهوه ای یا سوخته را همانند یکدیگر دانست.

نبات ماده معجزه آسایی است که از دیرباز تاکنون برای درمان امراض و مشکلات مختلف، علی الخصوص مشکلات گوارشی کاربرد فراوانی دارد.

خواص نبات تا آن جایی زبانزد مردم جهان است که امروزه اغلب کشورها به دنبال شناخت و استفاده از این محصول هستند.

 

نبات سوخته

رازهای درمانی نبات سوخته

همه ما ایرانیان، از گذشته های دور و دراز تا به امروز، مصرف نبات را برای امراض و بیماری های مختلف مورد توجه قرار داده ایم. مطمئنا همه شما در خانه‎های خود، همواره مقداری نبات برای روز مبادا دارید. با این حال ممکن است با نبات سوخته یا نبات قهوه ای، آشنایی چندانی نداشته باشید. این ماده شکل تغییر یافته نبات است و از نظر خواص، تقریبا مشابه سایر نمونه ‎های نبات عمل می کند. اگر می‎خواهید با رازهای درمانی این ماده شگفت آور و پر فایده آشنا شوید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

• نبات قهوه ای؛ منبعی برای تامین انرژی بی نهایت
زمانی را به یاد بیاورید که از محل کار یا دانشگاه خود بازگشته اید. آیا احساس خستگی تمام وجود شما را فرا گرفته است؟ مسلما برای از بین بردن خستگی، نیاز به مصرف ماده ای نشاط آور خواهید داشت. بنابراین نبات سوخته می‎تواند به عنوان یک منبع تامین انرژی بی نهایت عمل کند.

عرق هل

یک لیتر

115000

تومان
30

89900

130000

تومان

عرق نعنا

یک لیتر

115000

تومان

عرق دارچین

یک لیتر

115000

تومان

• مصرف نبات سوخته؛ راهی برای درمان تکرر ادرار
بسیاری از افراد معتقدند که بیماری ها و مشکلات گوارشی نظیر اسهال، یبوست و دل درد بسیار دردناک‎تر از مشکلات مثانه ای هستند. این در حالی است که بروز مشکلات مربوط به مجاری ادراری، می‎تواند بسیار غیر قابل تحمل‎تر از مشکلات گوارشی باشد. در این میان، مصرف روزانه و مداوم نبات قهوه ای، می‎تواند راهی مطمئن و طبیعی برای درمان تکرر ادرار باشد.

برای مطالعه بیشتر: چای نبات برای معده

• نوشیدن دمنوش نبات؛ روشی برای درمان خلط گلو
اگرچه علم پزشکی هنوز خواص نبات سوخته و فواید آن را تایید نکرده است، با این حال طب سنتی و تجربه‎های شخصی اغلب مردم، نشان می‎دهد که این ماده تاکنون عملکرد مناسبی داشته است. تا آن جایی که امروزه برای درمان خلط گلو، گلو درد ناشی از سرماخوردگی و حتی درمان دردهای لوزه، از این ماده استفاده می‎کنند. دمنوش های مختلفی می توان با نبات درست کرد که یکی از رایج ترین آنها چای نبات با دارچین است.

 

خواص نبات سوخته

فواید و خواص درمانی نبات سوخته

طب سنتی، بر اساس تجربه شخصی عموم مردم و با کمک علم گیاهان، توانسته است مواد دارویی و درمانی متفاوتی را برای امراض و بیماری‎های مختلف تجویز کند. در این میان، ماده ای که توسط این علم بسیار توصیه می شود، نبات سوخته می باشد. طبق نظر دانش طب سنتی، اگر به دنبال ماده‎ای شفابخش برای پیشگیری از امراض و یا حتی درمان بیماری های مختلف هستید، نبات قهوه ای می تواند نتایج مطلوبی را برایتان رقم بزند. این ماده با اثربخشی بر بخش های مختلف بدن، قادر است در کوتاه‎ترین زمان ممکن مشکلات شما را درمان کند. بیایید با اصلی ترین فواید و خواص درمانی نبات قهوه ای آشنا شویم:

1) امکان ندارد که شما دچار سرماخوردگی شده باشید و خانواده یا اطرافیان، مصرف چای نبات را توصیه نکرده باشند. به عبارتی دیگر، طبق تجربه عمومی اغلب مردم، مصرف نبات سوخته می‎تواند به عنوان ماده ای معجزه آسا، از تشدید سرما خوردگی جلوگیری نماید.

2) دل درد و عوارض ناشی از آن، در بیش‎تر موارد زندگی را برایمان مختل کرده و ما را از فعالیت های روزمره باز می‎دارد. نبات سوخته یا نبات قهوه ای، در درمان و از بین بردن دردهای شکمی نقش مهم و پر رنگی را ایفا می کند. از این رو اغلب ما زمانی که به دل دردهای وحشتناک مبتلا می‎شویم، چای نبات می تواند به عنوان ماده ای شفابخش عمل کند.

3) خواص درمانی نبات سوخته تنها مربوط به اعضاء و بخش های داخلی بدن نمی شود. این ماده می‎تواند برای از بین بردن بوی بدن دهان نیز مورد استفاده قرار گرفته و تاثیرات فوق العاده‎ای داشته باشد. می‎توانید هر شب قبل از خواب دمنوش چای و نبات را برای از بین بردن بوی دهان مورد استفاده قرار دهید.

 

هم‌چنین سایت amoozaferooni برخی دیگر از خواص نبات سوخته را اینطوری برشمرده است:

 

کاربرد نبات زعفرانی

مضرات و عوارض مصرف نبات برای بدن

بدن ما برای فعالیت طبیعی خود، به میزان مشخصی از املاح و مواد معدنی نیاز دارد. در واقع مصرف بیش از حد هر ماده ای، می تواند مشکلاتی را برای بدن به وجود بیاورد. نبات سوخته نیز جزو موادی است که اگر مصرف غیر عادی و غیر استاندارد داشته باشد، بدن انسان را با مشکلات مختلفی همراه می‎کند. برای همین، اغلب متخصصان طب سنتی معتقدند که این ماده باید طبق اصول و الگوریتم خاصی مصرف شود. مسلم است که مصرف نامنظم و بی حد و مرز نبات، بدن را با انواع بیماری ها روبرو می‎کند.

منشاء اصلی و مولکول های سازنده نبات، از چه ماده ای هستند؟ اگر کمی دقیق شوید و به این سوال فکر کنید، متوجه خواهید شد که نبات سوخته نیز شکل تغییر یافته قند و شکر است. بنابراین در مولکول‎‌های سازنده این مواد، تفاوت چندانی وجود ندارد. از طرفی دیگر، مصرف بیش از حد قند و شکر ممکن است زمینه ساز ابتلا به دیابت شود. از این رو افرادی که پیش دیابت هستند و یا در حال حاضر به بیماری دیابت مبتلا می باشند، نباید بیش از حد نبات مصرف کنند. قاعدتا مصرف بی رویه نبات برای این افراد بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است دیابت آن‎ها را تشدید کند.

عرق هل

یک لیتر

115000

تومان
30

89900

130000

تومان

عرق نعنا

یک لیتر

115000

تومان

عرق دارچین

یک لیتر

115000

تومان

افراد مختلف، شیوه های متفاوتی را برای مصرف نبات انتخاب می‌‎کنند. برای مثال، برخی ممکن است نبات را به همراه چای میل کنند و برخی دیگر، این ماده را در شربت‎‌ها و نوشیدنی های خنک مصرف نمایند. با این حال ممکن است سفت بودن ساختار نبات، به دندان‌‎ها آسیب وارد کند. برای همین اگر به فکر سلامتی دهان و دندان‌‎های خود هستید، نبات را در حد متعادل مصرف کنید.

همچنین می‎‌توانید برای کاهش عملکرد منفی نبات بر دندان‌‎ها، آن را به همراه دمنوش‌های گیاهی مانند چای نبات و زنجبیل میل نمایید.

 

فواید نبات زعفرانی

 

آخرین اکتشافات طب سنتی درباره نبات سوخته

در تمامی جوامع، هر علمی برای رسیدن به نتایج مختلف، از روش های مرسوم و متداولی استفاده می کند. برای مثال علم پزشکی، با اثبات خواص درمانی داروهای گوناگون، توانسته است زیرساخت های خود را تقویت کند. از این رو، هیچ یک از علوم بدون داشتن شواهد و قرائن معتبر، نمی‎توانند در میان افراد جامعه، مقبولیت لازم را به دست بیاورند. علم طب سنتی نیز با تکیه بر نظریه های قدرتمند خود، جایگاه والایی را در میان افراد به دست آورده است. از طرفی دیگر، بسیاری از تئوری های طب سنتی، توسط علم پزشکی تقویت می شود. برای مثال، امروزه داروهای گیاهی مختلفی از طرف طب سنتی معرفی می شوند که همگی مورد تایید علم پزشکی می باشند. از این رو می توان با اعتماد کامل، از راهکارهای درمانی طب سنتی استفاده کرد.

در خصوص کاربرد و خواص نبات سوخته نیز، نظریه های متفاوتی در طب سنتی وجود دارد. اگر کمی در این زمینه تحقیق کنید، به راهکارهای درمانی جالبی می رسید. طب سنتی تاکید دارد که مصرف منظم و روزانه نبات قهوه ای، می تواند فرایند چربی سوزی را در بدن تشدید کرده و کاهش وزن را تسریع ببخشد. اکثر افرادی که رژیم غذایی خاصی برای لاغری دارند، در وعده صبحانه چای نبات را به عنوان ماده ای چربی سوز میل می کنند.

در نتیجه، می توانید با تکیه بر دانش قوی طب سنتی و زیرشاخه های آن، با کاربرد نبات سوخته آشنا شوید. مسلما آشنایی با کاربردهای این ماده ارزشمند و پر فایده کمک می کند تا بتوانید در برابر بیماری ها و امراض مختلف، روش های درمانی آسان تری را انتخاب کنید. از طرفی دیگر به کمک این ماده دیگر نیازی به مصرف داروهای شیمیایی مضر و پر عوارض نخواهید داشت.

کاربرد نبات سوخته

هنگام خرید نبات به چه نکاتی توجه کنیم؟

اغلب افراد فکر می کنند کیفیت تمامی نبات هایی که در سراسر کشور عرضه می شود، یکسان است. این در حالی است که نبات سوخته نیز مانند بسیاری از محصولات، درجه کیفی دارد. یعنی به هر اندازه که فرایند تولید آن حرفه ای تر باشد، کیفیت نبات بالاتر خواهد بود. برای همین، لازم است که هنگام خرید، تنها قیمت نبات را مورد توجه قرار ندهید و به سایر عوامل نیز توجه کنید. مسلما با دقت به این عوامل، می توانید مرغوب ترین نمونه های نبات را به آسانی شناسایی و خریداری کنید.

از آن جایی که ماده سازنده نبات سوخته شکر است، لازم است به نوع شکری که در فرایند تولید استفاده می‎شود، دقت کنید. اگر برای ساخت نبات از شکر بی کیفیت و نامرغوب استفاده شود، نبات نیز مرغوبیت چندان بالایی نخواهد داشت. در چنین مواقعی، سطح نبات دچار شکرک شده و خاصیت خود را از دست می دهد.

برای اینکه مطمئن شوید نبات مورد نظر شما دارای مرغوبیت کافی است، باید به میزان شفاف بودن بلورهای آن توجه کنید. درجه شفافیت بلورهای نبات نشان می دهد که آیا این ماده به صورت بهداشتی و تحت شرایط استاندارد تولید شده است یا خیر. علاوه بر این، استفاده از زعفران نامرغوب و بی کیفیت نیز می تواند سبب تغییر رنگ بلورهای نبات و عدم شفافیت آن شود.

پس از آشنایی با فواید نبات زعفرانی سوخته، بهتر است آن را از مراکز معتبر و فروشگاه های مشهور خریداری کنید. امروزه می توان به آسانی، مراکز توزیع عمده و فروش انواع نبات باکیفیت و مرغوب را شناسایی کرد. تنها کافی است به نظرات دیگر خریداران توجه کرده و بر این اساس، نبات مرغوب و اصل را تهیه نمایید.

خرید نبات اصل

 

آیا می‎توان نبات زعفرانی سوخته را در خانه تهیه کرد؟

با توجه به کاربرد درمانی نبات سوخته، بسیاری از افراد مایل هستند این خوراکی درمانی را در منزل خود تهیه کنند. اگر شما نیز قصد انجام این کار را دارید، باید بگوییم تهیه نبات سوخته، کار نه چندان دشواری است. با این حال لازم است تکنیک‌ها و روش‌های خاصی را بلد باشید تا بتوانید نمونه‌های با کیفیت‌تر نبات را تولید کنید. در ادامه مقاله، شما را با مراحل ساخت نبات سوخته آشنا می‌کنیم.

1) برای تهیه نبات سوخته، ابتدا می‌بایست انواع نبات ساده یا زعفرانی را به مقدار دلخواه خریداری کنید. توصیه ما به شما این است نمونه‌های ساده را انتخاب کنید، زیرا هزینه کمتری نسبت به نبات زعفرانی دارند. پس از خرید مقدار دلخواه نبات، می‌بایست ظرف مناسبی را انتخاب کنید. بهتر است از ظروف نچسب، پیرکس یا تفلون استفاده کنید. توصیه می کنیم صفر تا صد فرآیند ساخت این نبات را به وسیله یک ظرف شیشه‌ای و ضد حرارت انجام دهید.

2) در مرحله بعدی، نبات‎ها را به تکه‌های کوچک تقسیم کرده و بر روی حرارت قرار دهید. معمولا به ازای هر 100 گرم نبات، می بایست نیم لیوان آب به ظرف اضافه کنید. با جوشیدن آب، فرآیند حل شدن نبات‎ها به آرامی شروع می‎شود. می‎توانید برای تسریع در این روند، از یک قاشق چوبی برای هم زدن مخلوط استفاده کنید. مایع را تا جایی که تمامی نبات‎ها در آب جوش حل شوند، مخلوط کنید. در ادامه، مایع حاصل شده به آرامی اشباع می‎شود؛ به گونه‌ای که دیگر نمی‎توان مقدار بیش‎تری نبات در آن حل کرد.

3) در مرحله نهایی ساخت نبات سوخته، می‎ بایست چوب نبات را به درب یک بطری کوچک نصب کنید. پس از آن چوب را در قسمت بالایی نبات قرار داده و محلول را چند روز در یک محیط خنثی نگهداری کنید.

طرز تهیه نبات سوخته

جمع بندی نهایی

در ابتدای این مقاله شما را با فواید نبات زعفرانی آشنا کردیم. سپس به بررسی فواید نبات سوخته، نحوه تهیه، خرید بهترین نبات و همچنین نحوه آماده سازی آن در منزل پرداختیم. در نهایت نیز باید به شما بگوییم این ماده پیش از آن که جنبه خوراکی داشته باشد، برای موارد درمانی مورد استفاده قرار می‎گیرد. اگر دارای مشکلات عملکردی خاص مانند اسپاسم گوارشی هستید، توصیه می کنیم این ماده درمانی را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

برخی از سوالات رایج:

1- نبات سوخته چه خواصی دارد؟ نبات سوخته دارای خواص متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقویت سیستم ایمنی بدن، رفع گرفتگی بینی و گلودرد، کاهش سرفه و سرماخوردگی، نبات برای تسکین درد معده و روده، درمان یبوست با نبات، کاهش فشار خون، تقویت کبد، کمک به درمان بیماری‌های پوستی

2- نبات سوخته چگونه مصرف می‌شود؟

حل کردن در آب جوش و نوشیدن، مکیدن، استفاده از آن به عنوان مکمل غذایی

3- نبات سوخته چه مضراتی دارد؟

نبات سوخته نیز مانند هر ماده غذایی دیگری در صورت مصرف بیش از حد می‌تواند مضراتی داشته باشد. از جمله مضرات نبات می‌توان اشاره کرد: افزایش قند خون، افزایش وزن، سوزش سر دل، اسهال، آسیب به دندان‌ها

4- تفاوت نبات سوخته با نبات معمولی چیست؟

نبات سوخته، نباتی است که پس از تهیه، دوباره حرارت داده شده و به رنگ قهوه‌ای کاراملی در می‌آید. نبات سوخته دارای خواص بیشتری نسبت به نبات معمولی است، اما طعم آن نیز تلخ‌تر است.

 1. چه نکاتی را باید در مصرف نبات سوخته رعایت کرد؟

  1. 1- از مصرف بیش از حد نبات سوخته خودداری کنید.( کالری نبات برای افراد دیابت)
   2- اگر دارای شرایط خاصی هستید، قبل از مصرف نبات سوخته با پزشک خود مشورت کنید.
   3- نبات سوخته را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 2. پسرم 5 سالشه درد شدید معده دارد، میتونم بهش نبات سوخته بدم؟

  1. سلام عزیزم، نبات سوخته برای کودکان بالای 6 سال مفید است. کودکان زیر 6 سال نباید نبات سوخته مصرف کنند. پیشنهاد می‌کنم حتما با پزشک کودکان مشورت بگیرید.
   و اینکه می‌توانید به جای نبات سوخته از چای نبات زعفرانی همراه با آویشن برای تسکین درد فرزندتون استفاده کنید.

 3. آیا نبات سوخته جایگزین مناسبی برای دارو است؟

  1. خیر، نبات سوخته جایگزین مناسبی برای دارو نیست. نبات سوخته یک مکمل غذایی است که می‌تواند به بهبود برخی از بیماری‌ها کمک کند، اما نمی‌تواند جایگزین دارو شود.

ارسال نظرات