با تشکر از خرید شما، هدیه‌ی شما به سبد خرید اضافه شد.

طرز تهیه نبات خانگی: چوبی، تخته ای، نخی (فوری و آسان)

مشاهده فهرست مطالب

طرز تهیه نبات خانگی، نسبت به سایر روش‌ها آسان و سالم‌تر است، گویا شما می‌توانید نبات را به چند روش دلخواه در منزل تهیه کنید. البته نبات‌ های دیگری هم هستند که شامل نبات نخی، تخته‌ ای، سوخته، چوبی و… است. از آنجایی که نبات طبع گرمی دارد و به عنوان یک شیرین‌کننده رایج در میان مردم شناخته می‌شود. معمولاً نبات را می‌توان به همراه دمنوش‌های مختلف، چای و آب گرم استفاده کرد. برخی افراد اطلاعات چندانی در رابطه با طرز تهیه نبات در خانه ندارند. حال در این مطلب می‌خواهیم به بررسی طرز تهیه انواع نبات‌ ها به طور کامل بپردازیم.

طرز تهیه نبات داغ

خواص نبات داغ بسیار است و اغلب برای رفع سردی بدن، تسکین درد قاعدگی، دل درد و… کاربرد دارد.

موارد مورد نیاز:

 •  نبات زرد یا سفید ۱۰۰ گرم
 • آب به مقدار لازم

مرحله اول: برای تهیه نبات داغ خوشمزه ابتدا مقداری نبات را درون ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا آرام آرام نبات‌ ها ذوب شوند. البته مرتب آن را هم بزنید تا نسوزد.

مرحله دوم: بعد از آن که نبات‌ ها به خوبی ذوب شدند به میزان نبات آب شده درون ظرف، آب تصفیه شده اضافه کنید.

مرحله سوم: حال نبات داغ خوشمزه آماده است و شما می‌توانید مقداری از آن را درون لیوان ریخته سپس میل کنید. حال با بهره بردن از طرز تهیه نبات داغ می‌توانید از آن در تهیه شربت هم استفاده کنید. برای داشتن یک نبات داغ خوب وجود نبات با کیفیت بسیار مهم است پس در خرید نبات بسیار دقت کنید.

طرز تهیه نبات در خانه

طرز تهیه نبات فوری

اگر قصد تهیه نبات فوری در منزل و در کم‌ترین زمان را دارید، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

موارد مورد نیاز:

 • شکر ۵۰۰ گرم
 • آب ۲۰۰ میلی لیتر
 • چسب نواری به مقدار لازم
 • زعفران به مقدار لازم
 • نخ یا چوب به مقدار لازم

مرحله اول: اولین کار برای تهیه نبات فوری، ریختن شکر‌ها درون آب و قرار دادن روی حرارت ملایم است تا به نقطه جوش برسد. سپس یک عدد سفیده تخم مرغ را درون محلول بریزید تا مواد اضافی حذف شود‌.

مرحله دوم: هنگامی که شربت را به حرارت ۱۱۰_۱۰۰ درجه رساندید، زعفران دم کرده را در این مرحله اضافه کرده و حرارت را خاموش کنید. نخ یا چوب را درون یک ظرف با چسب نواری محکم کرده تا فاصله‌گذاری به خوبی رعایت شود.

مرحله سوم: در این مرحله شربت آماده را به آرامی بین ستون‌های شش سانتی که ایجاد کرده‌اید بریزید و با یک حوله یا پارچه ضخیم سطح آن را کامل پوشش دهید تا بلور‌های نبات با تبخیر آب تشکیل شوند.

مرحله چهارم: حال با طرز تهیه نبات فوری آشنا شدید می‌توانید طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت نبات فوری در منزل درست کنید.

شما می توانید برای کاهش کالری نبات از شکر قهوه ای به جای شکر سفید استفاده کرده و از خواص نبات قهوه ای بهره ببرید.

طرز تهیه نبات تخته ای

طرز تهیه نبات شاخه‌ ای

همان طور که می‌دانید نبات‌ها در انواع و طعم‌های مختلفی تهیه می‌شوند. یکی از انواع این نبات‌ها، نبات چوبی یا شاخه ای است. طرز تهیه نبات خانگی آن هم به روش شاخه‌ای کار نه چندان سختی است و تنها با داشتن چند قلم مواد اولیه می‌توانید در منزل آن را تهیه کنید.

مواد مورد نیاز:

 • شکر ۱کیلوگرم
 • آب نیم لیتر
 • زعفران ۲ قاشق غذاخوری
 • چوب نبات به مقدار لازم

مرحله اول: برای تهیه نبات شاخه‌ ای زعفرونی، ابتدا شکر و آب تصویه شده را با هم مخلوط کنید و روی شعله ملایم گاز قرار دهید. حال صبر کنید تا آب بجوشد و دانه‌های شکر به خوبی حل شود. در این مرحله زعفران دم کرده را به شربت اضافه کرده و شعله را خاموش کنید.

مرحله دوم: چوب را درون بطری کوچک قرار دهید، طوری که چوب به کف بطری نخورد سپس سری آن را با گیره لباس به لبه بطری فیکس کنید تا تکان نخورد. شربت آماده را درون بطری ریخته و سطح آن را با یک پارچه ضخیم بپوشانید تا دانه‌های نبات شکل بگیرد.

مرحله سوم: طرز تهیه نبات شاخه‌ ای معمولاً بین ۴ الی ۵ روز زمان نیاز است تا دانه‌های شکر به بلور‌های نبات تشکیل شوند. بعد از گذشت چند روز نبات‌ها را از بطری خارج کنید و آن‌ها را در مکانی باز قرار دهید تا رطوبت آن کاملاً گرفته و خشک شود. حال نبات شاخه‌ای (چوبی) شما آماده است می‌توانید به راحتی داخل لیوان قرار دهید و با کمک چوب نبات، نوشیدنی را هم بزنید تا شیرین شود.

طرز تهیه نبات شاخه ای

برای مطالعه بیشتر: 0 تا 100 صادرات نبات

طرز تهیه نبات نخی

برای طرز تهیه نبات یزدی در منزل یا نبات نخی یکی از معروف‌ترین نبات‌ها به شمار می‌رود که اغلب با طعم زعفرونی تهیه می‌شود. شما می‌توانید مطابق روش قبلی نبات را به روش چوبی درست کنید، اما در این بخش می‌خواهیم به طرز تهیه نبات در خانه با نخ بپردازیم.

مواد مورد نیاز:

 • آب ۲ لیوان
 • شکر ۵ لیوان
 • زعفران به مقدار لازم
 • نخ به مقدار لازم

عرق هل

یک لیتر

115000

تومان
30

89900

130000

تومان

عرق نعنا

یک لیتر

115000

تومان

عرق دارچین

یک لیتر

115000

تومان

مرحله اول: نخستین کار در تهیه نبات نخی، حرارت دادن شکر و آب با یکدیگر است، بعد از آن که آب جوش آمد شربت را مدام هم بزنید تا دانه‌های شکر حل شود. سپس زعفران را با هاون به خوبی پودر کنید و دم بگذارید تا رنگ خوبی بگیرد.

مرحله دوم: زمانی که شربت به غلظت دلخواه رسید، زعفران دم کرده را به آن بیافزایید و حرارت را خاموش کنید. در این مرحله، نخ را به تکه‌های مساوی تقسیم کنید و آن را به وسط چوب یا مداد گره کنید و روی دهانه لیوان قرار دهید.
نکته بسیار مهم: طول نخ باید به کف لیوان برخورد کند. در این حالت می‌توانید یک گیره کوچک انتهای نخ وصل کنید تا درون لیوان صاف بماند.

مرحله سوم: سومین مرحله از طرز تهیه نبات نخی، ریختن شربت آماده درون لیوان است. بعد از ۳ الی ۵ روز دانه‌های شکر به نخ می‌چسبد و نبات نخی شما درست می‌شود.برخی افراد طرز تهیه نبات خانگی را کاری دشوار می‌دانند، اما تنها با یکبار درست کردن علاقه زیادی به تهیه ی، مجدد آن پیدا خواهید کرد و می‌توانید نبات خانگی خود را در کنار چای به همراه تمامی اعضای خانواده حتی عضو کوچک آن میل کنید. زیرا فواید چای نبات برای نوزادان و کودکان قابل توجه است.

طرز تهیه نبات فوری

طرز تهیه نبات تخته‌ ای

برای طرز تهیه نبات تخته ای در خانه  ، نیازی به چوب یا نخ ندارید، این شیوه بسیار آسان است‌. برای مشاهده دستورالعمل این نبات پرکاربرد مراحل زیرا را طی کنید.

مواد مورد نیاز:

 • شکر ۳ لیوان
 • آب ۱ لیوان

مرحله اول: برای درست کردن نبات تخته‌ ای سفید، ابتدا آب را درون ظرفی ریخته و روی حرارت بگذارید تا جوش بیایید، سپس شکر را به آن بیافزایید و اجازه دهید دانه‌ها کاملاً حل شود و شربت غلیظی بدست بیاید.

مرحله دوم: بعد از حل شدن شکر، صبر کنید تا آب اضافی روی شعله گاز تبخیر شود و رنگ محلول حالت زرد رنگ پیدا کند سپس؛ شعله را خاموش کنید. اگر می‌خواهید رنگ نبات سفید باشد از رنگ خوراکی سفید استفاده کنید.

مرحله سوم: در این مرحله از طرز تهیه نبات تخته‌ای، ابتدا کف ظرف را مقداری چرب کرده و روی آن پارچه‌ای تمیز و نازک قرار دهید به گونه‌ای که با ریختن شربت آماده ناخالصی‌ها توسط پارچه گرفته شود. روی ظرف پارچه تمیز دیگری پهن کنید و دمای محیطی که شکر در آن قرار دارد را تنظیم کنید تا به صورت لایه لایه نبات‌ها آماده شود.

طرز تهیه نبات خانگی

نکته مهم: در طرز تهیه نبات تخته ای زنجبیلی ، نبات تخته‌ ای شما طعم زنجبیلی داشته باشد کافیست، مقداری پودر زنجبیل را به محلول شکر و آب در حال جوش اضافه کنید.و از خواص چای نبات و زنجبیل بهره ببرید.

 البته می توانید خرید نبات طعم دار را از طریق سایت نبات تهران به صورت اینترنتی انجام دهید.

فوت و فن‌ های طرز تهیه نبات در منزل

 1.  برای این که ناخالصی‌های موجود در محلول آب و شکر حذف شود بهتر است، در حال جوش یک عدد سفیده تخم مرغ را به محلول اضافه کنید. در این صورت تمام ناخالصی‌ها به سفیده جذب می‌شوند و سفیده روی شربت بسته می‌شود سپس؛ می‌توانید آن را از ظرف خارج کنید.
 2.  در طرز تهیه نبات، هر چه مقدار شکر بیش‌تر باشد نبات بدست آمده دانه‌های درشت‌تر و طعم دل چسبی خواهد داشت.
 3.  در تهیه نبات به هیچ عنوان از ظروف پلاستیکی یا یکبار مصرف استفاده کنید زیرا؛ محلول آب و شکر دمای بالایی دارد و به محض ریختن، ظرف ذوب شده یا حالت فیزیکی خود را از دست می‌دهد. بنابراین برای سلامت بدن هم مضر است.
 4.  تا زمانی که شکر به بلور‌های نبات تبدیل نشده از تکان دادن و جابه جا کردن ظرف خودداری کنید.

نتیجه‌ گیری

طرز تهیه نبات خانگی برای افرادی که قصد چنین کاری را دارند به راحتی امکان‌پذیر است. شما می‌توانید در خانه نبات را هم به شکل نخی، تخته‌ای، شاخه‌ای و. . تهیه کنید. با این روش‌ها می‌توانید در خرید نبات صرفه‌جویی کنید، قطعاً نباتی که در خانه درست می‌کنید طعم خاص و بی‌نظیری خواهد داشت که می‌توانید آن را کنار خانواده همراه با چای و نوشیدنی‌ های گرم میل کنید.

برخی از سوالات رایج:

1- طرز تهیه نبات تخته ای چیست؟

ابتدا آب را درون ظرفی ریخته و روی حرارت بگذارید تا جوش بیایید، سپس شکر را به آن بیافزایید. صبر کنید تا آب اضافی روی شعله گاز تبخیر شود و رنگ محلول حالت زرد رنگ پیدا کند. ابتدا کف ظرف را مقداری چرب کرده و روی آن پارچه‌ای تمیز و نازک قرار دهید به گونه‌ای که با ریختن شربت آماده ناخالصی‌ها توسط پارچه گرفته شود.

2- طرز تهیه نبات نخی چیست؟

ابتدا حرارت دادن شکر و آب با یکدیگر است. زمانی که شربت به غلظت دلخواه رسید، زعفران دم کرده را به آن بیافزایید و حرارت را خاموش کنید. در این مرحله، نخ را به تکه‌های مساوی تقسیم کنید و آن را به وسط چوب یا مداد گره کنید و روی دهانه لیوان قرار دهید. حالا وقت ریختن شربت آماده درون لیوان است. بعد از ۳ الی ۵ روز دانه‌های شکر به نخ می‌چسبد و نبات نخی شما درست می‌شود.

 

 1. آیا می‌توانم از نبات‌های تازه به جای نبات فوری استفاده کنم؟

  1. بله میتوانید، مطابق طرز تهیه نبات فوری از نبات تازه استفاده کنید.در کنارشم میتونید از زعفران هم استفاده کنید

ارسال نظرات