با تشکر از خرید شما، هدیه‌ی شما به سبد خرید اضافه شد.

کالری نبات چقدر است؟ آیا برای افراد رژیم و دیابتی مناسب است؟

مشاهده فهرست مطالب

کالری نبات مانند شیرینی جات دیگر همچون قند و شکر بالاست. البته نبات در مقایسه با قند طبع گرم‌تری داشته وهمچنین از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله؛ دل درد، یبوست، خون دماغ شدن، درد دوران قاعدگی و… استفاده می‌کنند. شاید برایتان سؤال شده باشد که با مصرف نبات چه میزان کالری وارد بدن می‌شود؟ آیا برای افراد دارای رژیم و دیابتی مناسب است؟ در ادامه این مطلب به پاسخ این پرسش‌ها می‌پردازیم و شما را با کالری شاخه نبات و ارزش غذایی آن آشنا می‌کنیم.

کالری شاخه نبات چقدر است؟

گاهی در یک نگاه، به کالری انواع شیرینی‌ها متوجه انرژی آن خواهید شد. اما همه این مطالب در کالری شیرینی‌ها به خصوص نبات خلاصه نمی‌شود بلکه لازم است، اطلاعات دقیق‌تری در این باره بدست بیاورید. در خصوص ارزش تغذیه‌ای نبات هم باید گفت؛ تاکنون هیچ مستند علمی در این باره ذکر نشده و ممکن است حتی میزان کالری آن از شیرینی‌ها و قند هم بیش‌تر باشد. البته محصول دیگری که دارای خواص و ویژگی های مشابه با نبات است به اسم شیره نبات. به دلیل میزان قند و شکر بیشتر ممکن است کالری بیشتری نسبت به خود نبات داشته باشد.

 

افرادی که به کالری تنقلات حساسیت دارند، بهتر است حتماً پیش از مصرف با متخصص تغذیه صحبتی داشته باشند. گویا کسانی که رژیم بدون قند دارند با رعایت مرتب و اصولی آن نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت و از همه مهم‌تر فرد سریع‌تر به وزن ایده‌آل خود دست می‌یابد. برای کاهش میزان کالری نبات می‌توانید از نبات قهوه ای یا همان نبات ارگانیک استفاده کنید. زیرا به دلیل استفاده از شکر قهوه ای بجای شکر سفید در تهیه آن دارای میزان قتد و کالری کمتری می‌باشد.

کالری نبات داغ

کالری یک شاخه نبات

مقدار کالری موجود در نبات با شکر و قند یکسان است. به گونه‌ای که هر ۱۰۰ گرم نبات تقریباً ۳۹۵ کالری داشته و ارزش غذایی نبات (یک شاخه ۲۸ گرمی) ۱۰۰ گرم کالری، ۹۹ کربوهیدرات، چربی صفر و پروتین صفر است.

تفاوت کالری قند و نبات

در بالا تا حدودی با خواص دارویی و درمانی نبات آشنا شدید، اما آیا واقعاً نبات از قند و شکر برای بدن بهتر است؟ آیا تفاوت کالری قند و نبات با یکدیگر زیاد است؟ بنا بر عقیده بسیاری از کارشناسان تغذیه ارزش غذایی نبات از قند بالاتر است، البته هنوز دلیل علمی و محکمی برای تأیید تفاوت ارزش غذایی نبات با سایر شیرین‌کننده‌ها وجود ندارد، چرا که نبات را در بسیاری از مواقع از شکر تصفیه شده آماده می‌کنند.
در جدول پایین کالری و سایر ارزش‌های غذایی نبات نوشته شده است:

ارزش غذایی 100 گرم نبات
مقدار100 گرم
کالری395
کربوهیدرات99 گرم
پروتئین0 گرم
چربی0 گرم

 

همان طور که مشاهده می‌کنید، مقدار کالری نبات بسیار بالا است، به همین دلیل افرادی که دارای رژیم غذایی هستند، حتماً لازم است با متخصص تغذیه خود در خصوص مصرف نبات صحبت کنند. در بازار علاوه بر نبات‌هایی معمولی که از شکر سفید تهیه می‌شوند، نبات‌های قهوه‌ای نیز وجود دارند که بنا بر عقیده بسیاری از افراد این دسته از نبات‌ها کالری کمتری دارند و شما به راحتی می‌توانید آن را در برنامه غذایی خود جای دهید، حتی اگر ورزشکار باشید! در ادامه در خصوص تفاوت کالری شکر (سفید و قهوه‌ای) و نبات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

قند یکی از شیرین‌کننده‌های محبوب در بین ما ایرانیان است، کسی را می‌شناسید که تا به حال لب به قند نزده باشد؟ حتماً پاسخ شما خیر است. هر حبه قند تقریباً 10 واحد کالری دارد و مصرف آن هیچ کدام از مواد مغذی بدن را تأمین نمی‌کند. مصرف بیش از اندازه قند مانند سایر شیرینی‌ها باعث افزایش وزن و ابتلا به بیماری‌های گوناگون می‌شود.
در جدول پایین کالری و سایر ارزش‌های غذایی قند نوشته شده است.

ارزش غذایی 100 گرم قند
مقدار100 گرم
کالری390
کربوهیدرات100 گرم
پروتئین0 گرم
چربی0 گرم

با مطالعه و بررسی جدول ارزش غذایی قند و نبات مشاهده خواهید کرد که اصلاً تفاوتی بین این دو ماده از نظر ارزش غذایی وجود ندارد. درست است که طبع نبات از قند گرم‌تر است و از نظر دارویی این نبات است که بی‌نهایت مفید می‌باشد، اما تفاوت کالری قند و نبات به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست و کاملاً این دو ماده از نظر ارزش غذایی یکسان هستند. اگر ورزشکار هستید و تا به حال بر این باور بودید که نبات کالری کمتری به نسبت قند دارد، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. از جمله مهم‌ترین جایگزین‌های طبیعی برای قند می‌توان به خرما، عسل، توت خشک، کشمش، شکر نارگیل، شهد آگاو و… اشاره کرد. اگر مشخصات بهترین نبات ایرانی را نمی دانید با ما همراه باشید.

تفاوت قندو نبات

تفاوت کالری شکر و نبات

اکنون نوبت به بررسی تفاوت کالری نبات و شکر می‌رسد، اما به نظر شما بین نبات و شکر تفاوت کالری وجود دارد؟ پاسخ این سؤال با توجه به مطلب تیتر قبل اصلاً کار سختی نیست، همان طور که احتمالاً تا کنون متوجه شده‌اید، نوع قندی که در قند، نبات و شکر وجود دارد، کاملاً شبیه به هم است و هر سه این مواد غذایی از گلوکز تشکیل شده‌اند.

هر چند این سه ماده از نظر شیمیایی در آن‌ها تغییر‌های ایجاد شده است، اما مصرف این مواد غذایی در مقدار‌های یکسان تقریباً یک میزان کالری و قند را وارد بدن شما خواهد کرد. پس به شما توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد از مصرف بیش از اندازه این خوراکی‌ها خودداری کنید. اگر بخواهیم جدول ارزش غذایی شکر را بنویسیم، دقیقاً جدولی مشابه جدول ارزش غذایی نبات و قند خواهد شد.

اما شکر قهوه‌ای در چه جایگاهی قرار می‌گیرد و تفاوت کالری شکر و نبات قهوه‌ای مشهود است؟ بسیاری از ورزشکاران و افرادی که در حوزه رژیم غذایی دارای تخصص و مهارتی می‌باشند، بر این باور هستند که شکر قهوه‌ای کالری کمتری به نسبت شکر سفید دارد و منع مصرفی ندارد، اما این باور درست است؟ باید خدمت شما عرض کنیم که این باور کاملاً اشتباه است و بین شکر سفید و قهوه‌ای هیچ تفاوتی از نظر ارزش غذایی وجود ندارد و کاملاً مشابه یکدیگر هستند.

از نظر غذایی هر 100 گرم شکر سفید 396 واحد کالری دارد، در حالی که این عدد برای شکر قهوه‌ای معادل 373 واحد کالری است. مقدار ساکارز شکر سفید 96 – 97 گرم است که این مقدار ساکارز برای شکر قهوه‌ای 93 – 96 گرم است. پس تنها تفاوت این دو شکر با یکدیگر در رنگ و طعم آن‌ها است و شکر قهوه‌ای هیچ برتری تغذیه‌ای به نسبت شکر قهوه‌ای ندارد.

کالری نبات داغ

یک لیوان نبات داغ معادل ۳۴ کالری است و ارزش غذایی آن (یک لیوان آب جوش به همراه ۹ گرم نبات) برابر با ۹/۸ گرم کربوهیدرات، چربی صفر، پروتین صفر است.

 

 کالری چای نبات

حل کردن یک شاخه نبات درون لیوان چای ۳۶ کالری داشته و ارزش غذایی چای نبات مساوی با ۹/۴ گرم کربوهیدرات، چربی صفر و پروتین صفر است.

 

برای سوزاندن کالری موجود در شاخه نبات باید چه اقدامی صورت بگیرد؟

نبات از جمله شیرینی‌جات خوشمزه‌ای به شمار می‌رود که طرفداران بسیاری دارد. در خصوص سوزاندن کالری شاخه نبات به هیچ عنوان نگران نباشید زیرا؛ با انجام حرکات زیر کالری موجود در نبات کاملاً از بین می‌رود.
_شنا ۲ دقیقه
_دوچرخه سواری ۱ دقیقه
_پیاده روی ۳ دقیقه
_دویدن ۱ دقیقه

ارزش غذایی نبات

کالری شاخه نبات برای افراد رژیمی

افرادی که رژیم غذایی دارند، معمولاً خیلی بی‌حوصله‌اند و سریع عصبی می‌شوند، این افراد تنها با نوشیدن یک لیوان چای نبات و آب نبات می‌توانند از خواص چای نبات بهره ببرند. نبات سریع جذب عضلات بدن می‌شود و سوخت ساز را افزایش می‌دهد، پس در نتیجه ارزش غذایی نبات بسیار بالا بوده و برای کسانی که قصد رژیم و تناسب اندام را دارند گزینه مناسبی است.

نکته بسیار مهم: هر مواد غذایی که بیش از حد مصرف شود، مضراتی به همراه دارد و نبات هم عضو این مواد غذایی محسوب می‌شود. پس برای این که در مصرف نبات دچار مشکل نشوید از آن به مقدار متعادل در رژیم خود استفاده کنید. برای درک بهتر موضوع به برخی از مضرات و فواید نبات اشاره می‌کنیم.

خواص نبات

مقدار کالری شاخه نبات به وزن آن هم بستگی دارد، به طوری که اگر شما یک شاخه نبات ۳۲ گرمی داشته باشید مطمئناً کالری و ارزش تغذیه نبات نسبت به نبات ۲۸ گرمی بیش‌تر است‌. خواص نبات بسیار زیاد است که در این بخش به برخی از آن اشاره می‌کنیم.

 1.  نبات یک شیرینی شادی‌آور است که مصرف آن فواید بسیاری برای روحیه دارد.
 2. کالری نبات سوخته با همان نبات داغ یکسان است و به دلیل طعم تلخ و شیرینی که دارد، برای درمان اسهال و دل پیچه کودکان مناسب است‌
 3.  از دیگر خواص نبات می‌توان به جلوگیری از ترش کردن دهان اشاره کرد.
 4. برای رفع کسالت و خستگی حتماً از نوشیدن چای نبات غافل نشوید.
 5.  برای تکرر ادرار مصرف نبات داغ فراموش نشود.

همچنین دیدن ویدئو زیر میتواند یا مطالعه مقاله خواص نبات داغ شما را از خواص نبات بیشتر اگاه کند

 

مضرات نبات

همان طور که گفتیم، زیاده روی در هر مواد غذایی از جمله شیرین جات مضراتی هم به دنبال دارد. حال در این بخش به مضرات نبات می‌پردازیم.

 1.  برای طرز تهیه نبات خانگی حتماً از شکر سرخ شده استفاده کنید که مورد تأیید است. امروزه نبات‌های صنعتی در مراحل تصفیه خاصیت خود را از دست می‌دهند، همچنین مضراتی هم به دنبال دارد‌.
 2. شاخه نبات‌هایی که دسته پلاستیکی دارند را درون نوشیدنی گرم قرار ندهید زیرا؛ مضرات پلاستیک همراه با نوشیدن چای وارد بدن می‌شود‌ و می‌توانید برای استفاده تهیه چای نبات از نبات شاخه استفاده کنید.

کالری شاخه نبات برای افراد دیابتی

این مسأله در مورد بزرگسالان یا کودکان مبتلا به دیابت فرقی ندارد، اما به طور کلی این اشخاص حق مصرف خوراکی‌های شیرین را ندارند. پس به طوری کلی می‌توان گفت؛ مصرف شکر و عادت‌های غذایی در ایجاد دیابت نوع ۲ نقش مؤثری دارند، هر چند علت اصلی دیابت خوراکی شیرین نیست. دیابت نوع ۲ اغلب ژنتیکی یا به نوع سبک زندگی فرد مرتبط می‌شود و استفاده از قند یا شیرینی ارتباط مستقیمی با دیابت ندارد. در خصوص دیابت نوع ۱ هم باید بگوییم که، نه مصرف نبات و نه عادات غذایی هیچ یک نقشی در ایجاد دیابت ندارند. کسانی که به دیابت مبتلا هستند در خوردن نبات دقت بیش‌تری کنند، حتماً مقدار کالری و کربوهیدرات آن را دقیق محاسبه کنند تا بر حسب آن‌ها دوز صحیح انسولین تزریق شود.

چند توصیه برای خرید و استفاده از نبات

دقت لازم در خریدتان داشته باشید:

 • در صورتی که می‌خواهید از نبات‌های نی دار استفاده کنید، توجه داشته باشد که نی‌ها چوبی باشند.
 •  افراد دیابتی و کسانیکه اضافه وزن دارند، باید از مصرف نبات اجتناب کنند.
 • زنان در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از نبات سفید استفاده کنند که افزودنی ندارد زیرا مصرف چایی زعفران در دوران بارداری ممکن است منجر به سقط جنین شود.
 • در هنگام خرید نبات به شفافیت بلور‌های آن توجه کنید، هرچه نبات شفاف‌تر باشد کیفیت بالاتری دارد.

 

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به طور کامل در خصوص کاری نبات، تفاوت کالری قند و نبات و همچنین تفاوت کالری شکر و نبات صحبت شد. همان طور که در بالا مطالعه کردید، نوع قندی که در قند، نبات و شکر وجود دارد، یکسان است و در نتیجه مصرف این مواد غذایی در مقدار‌های یکسان تقریباً یک میزان کالری و قند را وارد بدن شما خواهد کرد. شما هم با خواص بی‌نهایت نبات آشنا هستید و می‌دانید که این ماده غذایی چه تأثیری در درمان بیماری‌هایی مانند نقرس، اسهال، بلغم و… دارد، اما کالری و مقدار ساکارز موجود در نبات این اجازه را به شما نمی‌دهد که در مصرف آن زیاده روی کنید.

زیاده روی در مصرف هر ماده غذایی حتی ویتأمین‌ها باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی شما خواهد شد، پس در مصرف نبات زیاده روی نکنید و بیشتر به آن به چشم یک درمان و گاهی شیرین‌کننده برای چای، آب جوش و قهوه خود نگاه کنید. افرادی که دچار دیابت هستند یا در رژیم غذایی آن‌ها مصرف قند ممنوع است، به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک و متخصص تغذیه خود نبات مصرف نکنند.

کالری نبات با قند برابری می‌کند به گونه‌ای که هر ۱۰۰ گرم نبات شاخه‌ای معادل ۳۹۵ کالری است. آب فاقد کالری بوده، اما با نوشیدن یک لیوان چای تازه حدود ۳ کالری وارد بدن می‌شود. پس در نتیجه مقدار کالری نبات داغ و آب نبات با کالری نباتی که برای درست کردن آن به کار برده می‌شود یکسان است. هر چند مواد تشکیل‌دهنده شیرینی جات مثل قند با نبات برابر است اما نبات طبع گرمی نسبت به قند دارد و همچنین خواص درمانی آن بسیار است. با این وجود مصرف نبات برای اشخاص مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ گاهی خطرناک بوده ولی مصرف اندک آن با مشورت پزشک هیچ گونه ضرری نخواهد داشت.

 1. بیماری دیابت دارم، سردی معده برام ایجاد شده به نظرتون میتونم نبات مصرف کنم؟

  1. بله میتوانید نبات داغ مصرف کنید، اما با درنظر گرفتن نوع بیماریتون حتما با پزشکتون مشورت بگیرید. چون مصرف بیش از اندازه نبات سطح قندخونی شما رو افزایش می دهد و کالری موجود درنبات بیماری دیابت از نوع 2 ایجاد میکند.

 2. نبات طبع گرم یا سرد؟

  1. نبات طع گرمی دارد برای همون برای نفخ معده و سردی مزاج و انواع دل درد موثر است.

ارسال نظرات