با تشکر از خرید شما، هدیه‌ی شما به سبد خرید اضافه شد.

بهترین روش درمان خانگی اسهال | درمان تضمینی اسهال در خانه

مشاهده فهرست مطالب

اسهال چیست و چه عوامل باعث بروز آن می شود؟

حتما شما نیز در طول زندگی خود، بارها و بارها به بیماری اسهال دچار شده اید. اما سوال این است که هنگام بروز این مشکل، راهکار شما برای مقابله با آن چه بوده است؟ آیا درمان خانگی اسهال را به مصرف داروهای شیمیایی و مراجعه به پزشک ترجیح داده اید؟ مسلما بدن هر فرد در هنگام بروز مشکلات گوارشی نظیر اسهال، علائم متفاوتی را از خود نشان می دهد. برخی از افراد پس از بروز اسهال، دچار ضعف ناگهانی می شوند و حتی ممکن است تحت درمان قرار بگیرند. این در حالی است که برخی دیگر، نسبت به درمان های خانگی واکنش بهتری نشان می دهند.

اسهال به مشکلی اطلاق می شود که فرد مدفوعی غیر عادی(عموما مدفوع شل و غیر طبیعی) را از بدن خود دفع کند. به طور کلی، مشکلات مختلفی ممکن است سبب ایجاد اسهال شود. در بیشتر مواقع، بروز اسهال به علت وارد شدن برخی باکتری ها و ویروس ها به داخل لوله گوارش، اتفاق می افتد. این در حالی است که سایر عوامل نظیر میگرن های پیشرفته، مشکلات گوارشی، گرمازدگی و … نیز می توانند باعث بروز اسهال شوند.

به نقل از سایت webmd در مورد علل ایجاد اسهال:

Usually, diarrhea happens because of a virus that gets into your gut. Some people call it “intestinal flu” or .stomach flu

ترجمه شده:

معمولاً اسهال به دلیل ویروسی است که وارد روده شما می شود. برخی افراد آن را «آنفولانزای روده» یا «آنفولانزای معده» می نامند.

زمانی که فردی دچار مشکل اسهال می شود، راهکارها و عوامل مختلفی می توانند در درمان این بیماری موثر باشند. بهترین راهکار از نظر پزشکان طب سنتی، درمان خانگی اسهال است. این در حالی است که متخصصان دستگاه گوارش راهکارهای پزشکی و داروهای شیمیایی را گزینه ای مناسب تر می دانند. حال سوال این است که آیا درمان های خانگی می توانند اسهال را به طور کامل قطع کنند و از پیشروی آن جلوگیری نمایند؟ ما قصد داریم در این مقاله به پاسخ این سوال دست پیدا کنیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید و با روش های قطعی درمان اسهال آشنا شوید.

 

درمان خانگی اسهال

شایع ترین علائم اسهال کدامند؟

اسهال به عنوان یک عارضه شایع، می‌تواند سبب بروز تغییرات مختلفی در مدفوع و سایر بخش های بدن شود. این تغییرات ممکن است شامل مدفوع‌های شل و مایع، تغییر رنگ مدفوع به سبز یا زرد، درد شکمی، تب و سردرد باشد. بسیاری از افراد پس از بروز علائم اسهال، آن را چندان جدی و مهم تلقی نمی کنند و در نتیجه با عواقب زیادی روبرو می شوند.

عرق هل

یک لیتر

115000

تومان
30

89900

130000

تومان

عرق نعنا

یک لیتر

115000

تومان

عرق دارچین

یک لیتر

115000

تومان

این در حالی است که اگر علائم ناشی از اسهال سریعا مشاهده و پیگیری شود، درمان آن به سرعت اتفاق می افتد. اگرچه بیشترین علت اسهال، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی می باشد، با این حال مصرف غذاهای ناسالم، آب آلوده و استفاده از داروهای خاص نیز می‌تواند سبب بروز اسهال شود. شایع ترین علائم اسهال عبارتند از:

 • اصلی ترین علامت اسهال، دفع مکرر مدفوع طی یک روز است. اگر شما بیش از دو بار در روز دفع داشته باشید، نشان دهنده این است که به اسهال دچار شده اید. در این مرحله قبل از یافتن روش درمان اسهال، لازم است که مصرف مایعات را در اولویت قرار دهید تا بدنتان دچار کمبود آب نشود.
 • اسهال سبب می شود تا در ناحیه مقعدی خود، احساس سوزش شدید داشته باشید. در واقع به علت دفع مکرر مدفوع، این ناحیه ممکن است دچار زخم و خونریزی شود.
 • برخی از بیمارانی که به طور تهاجمی و شدید با بیماری اسهال روبرو می شوند، علائم شدیدتری مانند تب، درد شکم، ضعف عمومی و خستگی مفرط، لرزش بدن و … را نیز تجربه خواهند کرد.

 

تاثیر نبات بر اسهال

راهکارهای خانگی برای درمان اسهال

درمان اسهال منحصرا مربوط به مصرف داروهای شیمیایی نمی شود. در واقع امروزه راهکارهای متفاوتی برای درمان خانگی اسهال وجود دارد. برخی از این راهکارها، اگرچه از نظر علم پزشکی هنوز به طور کامل تایید نشده اند، با این حال طب سنتی آن ها را موثر می‎داند. از این رو با اتکا بر دانش طب سنتی، می توان از این راهکارهای خانگی برای کنترل و درمان طبیعی اسهال بهره مند شد.

رژیم غذایی مناسب: رعایت رژیم غذایی مناسب و توجه به توصیه های پزشک تغذیه، می‎تواند روش درمان اسهال باشد. برای مثال، مصرف غذاهایی که غنی از فیبر است، می تواند لوله گوارش شما را نسبت به بروز اسهال مقاوم کند. علاوه بر این، پس از بروز اسهال، می‎توانید با رعایت رژیم غذایی، مدت زمان این بیماری را کاهش دهید.

مصرف مایعات: اگر می خواهید در کمتر از یک روز اسهال شما درمان شود، باید مصرف مایعات را در اولویت خود قرار دهید. البته نوع نوشیدنی مصرفی شما نیز می‎تواند در کاهش یا افزایش اسهال تاثیر بگذارد. برای مثال، بهتر است به منظور جلوگیری از شدت اسهال، از نوشیدنی ها و دمنوش های گرم مانند چای نبات و زنجبیل استفاده کنید و قطعه‌ای نبات به آن بیافزایید. نوشیدنی ها علاوه بر تامین آب از دست رفته بدن، می توانند انرژی لازم برای جلوگیری از افت قند بدن را نیز تامین کنند.

تکنیک‌های استراحت و تسکین: بعضی اوقات، تنها راه حل مناسب برای درمان اسهال، داشتن یک استراحت مفید و منظم است. در واقع درمان خانگی اسهال زمانی موثر واقع می شود که شما استراحت کافی داشته باشید و بتوانید به تسکین درد خود کمک کنید. استفاده از پتوی گرم برای پوشاندن شکم و پهلو، بهره‎مندی از تکنیک های تنفس عمیق، جلوگیری از فعالیت‎های روزانه سنگین و …. می‎توانند راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از شدت یافتن اسهال باشند.

 

نوشیدنی های گرم و درمان اسهال

درمان خانگی اسهال؛ طب سنتی یا علم پزشکی؟

تا دو دهه قبل که علم پزشکی در میان مردم چندان معتبر و رایج نبود، استفاده از راهکارهای طب سنتی، روش درمانی موثری در میان عموم افراد جامعه به حساب می آمد. برای مثال در زمان‎های قدیم، علم پزشکی نمی‎توانست راهکاری را برای درمان اسهال ارائه کند. در نتیجه درمان خانگی اسهال تنها راه موثق و مطمئن برای جلوگیری از پیشروی این بیماری بود. با گذشت زمان و سال‎ها تحقیق و پژوهش در این حوزه، علم پزشکی جایگاه خود را به دست آورد. به گونه ای که امروزه اغلب افراد علم پزشکی را معتبرترین راه برای درمان می‎دانند. حال به نظر شما، برای درمان بیماری هایی نظیر اسهال و دل درد، طب سنتی موثرتر است یا علم پزشکی؟

طب سنتی به این نکته اشاره می کند که روش درمان اسهال، مبتنی بر مصرف محصولات دارویی گیاهی است. این در حالی است که علم پزشکی تاکید شدیدی بر مصرف محصولات و داروهایی شیمیایی دارد. همین عامل سبب شده است تا برخی افراد به علت عدم علاقه به مصرف داروهایی شیمیایی، به طب سنتی روی بیاورند. بیایید برخی از تفاوت‎های طب سنتی و علم پزشکی را در درمان اسهال مشاهده کنیم:

طب سنتی معتقد است که نوشیدنی‌های گرم و درمان اسهال رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. مطابق با دانش طب سنتی، دمنوش‎هایی که پایه آن ها با نبات تهیه می شود، همگی می‎توانند درمان کننده اسهال باشند. در مقابل، علم پزشکی استفاده از داروهای ضد اسهال را در درمان این بیماری، موثر می‎داند.
طبق دانش طب سنتی، استفاده از نبات نه تنها می‎تواند در درمان اسهال موثر باشد، بلکه برای سایر مشکلات گوارشی نظیر دل درد، معده درد و گرفتگی روده نیز موثر است. این در حالی است که علم پزشکی برای برطرف کردن مشکل هر بخش از بدن، داروی خاصی را پیشنهاد می‎کند.

بیشتر بخوانید: با بهترین قرص دل درد آشنا شوید.

 

روش درمان اسهال

تاثیر نبات بر اسهال و درمان تضمینی آن

همان طور که گفتیم، اسهال به علت مشکلات مختلفی بروز می کند و درمان صحیح آن، اهمیت ویژه ای دارد. این مسئله تا آن جایی مهم است که امروزه راهکارهای ویژه ای برای روش درمان اسهال پیشنهاد می شود. برای مثال، استفاده از دمنوش نبات موثرترین روش خانگی برای درمان اسهال است. مطمئنا شما نیز حداقل چند بار در طول زندگی خود، به مشکلات گوارشی نظیر اسهال دچار شده اید.

در این مواقع، آیا استفاده از دمنوش نبات داغ برای شما موثر واقع بوده است؟ مسلما پاسخ شما نیز مثبت است زیرا دمنوش نبات می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن اثربخشی خود را نشان دهد.

تأثیر نبات بر اسهال

مصرف نوشیدنی های گرم و درمان اسهال، با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. اگر بلافاصله پس از بروز اسهال نبات داغ مصرف کنید، خود متوجه این موضوع خواهید شد. مصرف نبات می تواند خواص و اثرات ویژه ای بر سیستم گوارش شما داشته باشد. برخی از این تاثیرات عبارتند از تسکین التهابات ناشی از لوله گوارش، تسکین دل درد و التهابات روده‌ا‎ی.

مکانیزم اثرگذاری نبات بر سیستم گوارش

انواع نبات در ترکیبات خود، مواد ضد التهاب و ضد اسپاسم ویژه ای دارند. همین باعث شده است تا تاثیر نبات بر اسهال بیشتر مشخص شود. در نتیجه می‎توانید برای بهبود و تسکین التهابات روده و لوله گوارش، از نبات استفاده کنید.

کاربرد نبات در درمان اسهال

برای اینکه بیشترین اثربخشی نبات را در درمان اسهال متوجه شوید، می توانید آن را در دمنوش های مختلف استفاده کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه و اطلاع از میزان مصرف نبات، لازم است که از پزشکان طب سنتی کمک بگیرید.

همچنین دیدن ویدئو زیر یا مطالعه مقاله خواص نبات داغ برای اسید معده میتواند شما را از خواص بیشتری از نبات آگاه کند.

 

 

مزایای مصرف نوشیدنی های گرم و درمان اسهال

در نگاه نخست شاید چنین به نظر برسد که بیماری اسهال، مشکلی پیش پا افتاده و سطحی است و نیاز به درمان خاصی ندارد. این در حالی است که اسهال یکی از مشکلات شایع در جامعه است و عدم توجه به آن، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی شخص شود. درمان اسهال بسیار مهم است و باید با رعایت تغذیه مناسب، مصرف نوشیدنی‌های گرم و سایر شیوه های درمان، آن را برطرف کرد. طب سنتی معتقد است که مصرف نوشیدنی‎های گرم می تواند تاثیر بسزایی در درمان اسهال داشته باشد. بنابراین لازم است که بار دیگر مزایای مصرف انواع دمنوش و نوشیدنی‎های گیاهی و گرم را بررسی کنیم.

تجربه شخصی هر یک از ما، ثابت کرده است که نوشیدنی های گرم و درمان اسهال، رابطه نزدیک و مستقیمی با یکدیگر دارند. اگرچه این تجربه در علوم پزشکی به طور قطعی مورد پذیرش قرار نگرفته است، با این حال هر یک از ما زمانی که به بیماری اسهال دچار می‏شویم، با مصرف دمنوش‎های گیاهی و نبات داغ، بهبودی خود را به دست می‎آوریم. مصرف نوشیدنی‌های گرم مانند چای سبز، زنجبیل و دارچین به همراه نبات داغ، می‌تواند به کاهش علائم اسهال کمک کند. این نوشیدنی‌ها دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده هستند و همین امر باعث کاهش التهاب و عفونت در روده می‌شود.

شاید شما نیز این نکته را بدانید که روده، به بخش مهمی از دستگاه عصبی ما ارتباط دارد. همین عامل سبب می‎شود تا در صورت بروز هرگونه استرس، ناراحتی و اضطراب، مشکلات گوارشی مختلفی برایمان ایجاد شود. یکی از این مشکلات، بیماری اسهال است. با مصرف نوشیدنی‎های گرم و دمنوش نبات داغ، علاوه بر تسکین اضطراب، می‎توانید درد روده خود را نیز کاهش دهید. این نوشیدنی‌ها دارای خواص آرامبخش هستند و باعث کاهش اضطراب در فرد می‌شوند.

 

درمان خانگی اسهال با نبات داغ

 

نتیجه‌گیری

اغلب ما زمانی که به بیماری اسهال دچار می شویم، درمان های خانگی را به استفاده از داروهای مضر شیمیایی ترجیح می دهیم. درمان خانگی اسهال، ممکن است شامل رعایت رژیم غذایی، مصرف نوشیدنی های گرم نظیر چای نبات و مصرف فیبر گیاهی باشد. در ادامه به برخی از سوالات متداول در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

 

سوالات متداول در مورد درمان خانگی اسهال

1- چه چیزهایی می‎تواند باعث اسهال شود؟

قبل از اینکه به دنبال روش درمان اسهال باشید، لازم است که علت بروز آن را پیدا کنید. اسهال ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله عفونت های ویروسی و باکتریایی، مصرف غذاهای فاسد، حساسیت به غذا، داروهای خاص، استرس و اضطراب، مشکلات ناشی از دستگاه و لوله گوارشی و … رخ دهد.

2- چگونه می توان از اسهال جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از ابتلا به اسهال، بهتر است به نکات زیر توجه کنید: 1- شستشوی منظم دست و رعایت بهداشت در مکان های مختلف 2- مصرف آب و مایعات به میزان کافی 3- شستشوی صحیح مواد غذایی نظیر میوه و سبزی قبل از مصرف

3- چه مواد طبیعی می تواند در درمان اسهال مفید باشد؟

درمان خانگی اسهال بر این نکته تاکید دارد که مصرف مواد غذایی طبیعی راهی موثر برای پیشگیری از وقوع مشکلات گوارشی است. در این راستا، مصرف برخی از دمنوش ها نظیر چای زنجبیل و نبات داغ روشی مطمئن برای درمان اسهال است.

4- چند روز باید صبر کرد تا علائم اسهال بهبود پیدا کند؟

به طور متوسط، علائم اسهال در عرض چند روز بهبود پیدا می کند. با این حال، در صورت بروز علائم شدید مانند خروج خون با مدفوع، تب بالا، سردرد شدید و سایر علائم حاد در بدن، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید و به دنبال درمان جدی بیماری خود باشید.

5- انواع اسهال چیست؟

اسهال می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله عفونت‌های ویروسی، باکتریایی یا انگلی، عدم تحمل لاکتوز، سندرم روده تحریک‌پذیر و بیماری‌های التهابی روده.

 

 1. درمان خانگی برای اسهال چیاست؟

  1. سلام عزیزم، نوشیدن مایعات فراوان، مصرف غذاهای سبک و هضم‌پذیر، استراحت کافی میتواند موثرترین درمان اسهال خانگی باشد.

 2. در چه مواردی برای درمان اسهال، باید به پزشک مراجعه کرد؟

  1. * اسهال شدید یا مداوم
   * اسهال همراه با خون یا مخاط
   * اسهال همراه با تب، درد شکم یا حالت تهوع و استفراغ شدید
   * اسهال در کودکان زیر 5 سال
   * اسهال در افراد مسن یا دارای بیماری زمینه‌ای
   هر علائمی دل دردی مواجه شدین، حتما به پزشک گوارش مراجعه بفرمایید.

 3. موقع اسهال چه نکاتی رعایت کنیم تا حالمون بهتر بشود؟

  1. سلام عزیزم، در صورت ابتلا به اسهال این نکات زیر را رعایت کنید.
   1- از مصرف غذاهای چرب، پرادویه و تند خودداری کنید.
   2- از مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.
   3- دست‌های خود را به‌طور مرتب با آب و صابون بشویید، به‌ویژه پس از استفاده از توالت
   4- قبل از مصرف غذا حتما دست ها رو بشویید.

ارسال نظرات