با تشکر از خرید شما، هدیه‌ی شما به سبد خرید اضافه شد.

بررسی تأثیر زعفران در بارداری | تاثیرات زعفران در بارداری و جنین

مشاهده فهرست مطالب

مقدمه

در دوران بارداری، مسائل مربوط به تغذیه و مصرف غذا های گوناگون به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌ های زنان باردار مطرح می ‌شود. یکی از مهمترین گیاهانی که بانوان در این دوره به شدت به آن اهمیت می دهند، زعفران می باشد. نظرات مختلفی در مورد تأثیر زعفران در بارداری وجود دارد. از یک سو، برخی از افراد معتقد هستند که مصرف زعفران می ‌تواند به بهبود رنگ پوست نوزاد و تقویت مادر کمک کند، در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که زعفران ممکن است بر سلامت جنین، تاثیر بگذارد.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیرات زعفران بر جنین و دوران بارداری بپردازیم. جهت آشنایی با تأثیر زعفران در بارداری تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آیا مصرف زعفران در بارداری خطرناک می باشد؟

تأثیر زعفران در بارداری موضوعی پیچیده است که نیاز به تحقیقات دقیق و مشاوره ی پزشکی دارد. از یک سو، با توجه به این که زعفران دارای خواص بیشماری است و می‌ تواند نقش بسیار مهمی جهت کاهش علائم بارداری، مانند استرس و درد، داشته باشد، می توان در حد مجاز از این گیاه طلایی استفاده کرد. از سوی دیگر، برخی تحقیقات نشان داده ‌اند که مصرف زعفران در سه ماهه ی اول بارداری ممکن است باعث افزایش درصد سقط جنین شود. به همین دلیل، در نظر گرفتن حد مجاز و مصرف ایمن زعفران، همراه با مشاوره ی پزشک، امری ضروری می باشد. مصرف زعفران به مقدار مناسب و طبق توصیه ‌های پزشک می ‌تواند به زنان باردار کمک کند، اما مصرف بیش از حد ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در زنان باردار گردد. همانطور که باید به فواید و مضرات مصرف نبات در بارداری توجه داشت قبل از مصرف زعفران و مواد خوراکی دیگر نیز باید با پزشک مشورت کرد.

 

تأثیر زعفران در بارداری

تأثیر زعفران در بارداری (سه ماه اول)

سه ‌ماهه اول بارداری یک دوره ی بسیار حساس و مهم است. در این دوره اندام‌ های جنین، در حال توسعه و شکل گیری هستند. با توجه به اهمیت این موضوع، افراد بسیار زیادی در طی تحقیقات فراوانی به بررسی تأثیر زعفران در بارداری در سه ماه اول، پرداخته اند. زعفران یک ادویه ی مفید است که اکثر افراد به دلیل خواص ضد التهابی و آرام بخشی که دارد، از آن در دوران بارداری خود استفاده می کنند. اگر شما هم قصد دارید از این گیاه طلایی در سه ماه اول بارداری خود استفاده نمایید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

با تحقیقاتی که بر تأثیر زعفران در بارداری صورت گرفته است، به این نتیجه می رسیم که مصرف زیاد زعفران در سه ماه اول ممکن است باعث ایجاد انقباضات شدید رحم و در نهایت منجر به افزایش احتمال سقط جنین شود. بنابراین برخی از پزشکان توصیه می کنند که در سه ماه اول بارداری، از مصرف بیش از حد زعفران جلوگیری کرده و به میزان معقول استفاده کنید. جهت مصرف زعفران در سه ماه اول، بهتر است با پزشک معالج مشورت شود تا سلامت مادر و جنین حفظ گردد.

عرق هل

یک لیتر

115000

تومان
30

89900

130000

تومان

عرق نعنا

یک لیتر

115000

تومان

عرق دارچین

یک لیتر

115000

تومان

کاهش تاثیرات زعفران بر جنین در سه ماه دوم بارداری

با توجه به کاهش تاثیرات زعفران بر جنین در سه ماهه ی دوم بارداری، می توانید با اجازه ی پزشک خود، مصرف زعفران را آغاز کنید. با این حال، مصرف زعفران در دوران بارداری، باید تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد. مصرف بیش از حد زعفران ممکن است بر تکامل و رشد جنین تاثیر گذار باشد.

تأثیر زعفران در بارداری در سه ماهه ی سوم

بسیاری از محققان پس از بررسی تأثیر زعفران در بارداری به این نتیجه رسیده اند که مصرف زعفران با توجه به خواصی که دارد، در سه ماه ی سوم بارداری که مهمترین مراحل تکمیل اندام های جنین است، می تواند باعث ارتجاعی شدن ماهیچه های رحم گردد. این امر منجر به آسان شدن فرایند زایمان می شود.

با توجه به این که که زعفران سرشار از خاصیت می باشد، مصرف آن می ‌تواند به کاهش استرس و اضطراب مادر در ماه‌ های آخر بارداری کمک کرده و از آنجا که استرس ممکن است در روند زایمان تاثیر بگذارد، مصرف زعفران می ‌تواند به تسهیل و تسریع فرایند زایمان کمک کند. علاوه بر این، خواص ضد التهابی زعفران می ‌تواند در کاهش درد ‌های ناشی از دوران بارداری و حتی درد زایمان موثر باشد. با این حال، همواره توصیه می‌ شود که قبل از شروع مصرف هر گونه مکمل یا داروی گیاهی، بانوان باردار با پزشک خود مشورت نمایند.

 

تأثیر زعفران در بارداری در سه ماهه ی سوم

تأثیر زعفران در بارداری و فواید آن

بررسی تأثیر زعفران در بارداری و فواید آن یک مسئله ی بسیار مهم در حوزه ی بهداشت بانوان است. زعفران، به عنوان یکی از گران‌ ترین و با ارزش ترین ادویه‌ ها در جهان شناخته می شود. این گیاه دارویی، خواص درمانی زیادی دارد که مصرف آن در دوران بارداری، توصیه می شود. مصرف معقول زعفران می ‌تواند به تسکین علائم افسردگی و کاهش استرس در زنان باردار کمک کند. این ادویه به عنوان یک محرک برای ارتجاع بافت رحم شناخته می شود و می تواند در تحریک انقباضات رحمی و آماده ‌سازی دهانه ی رحم برای زایمان ساده، موثر باشد. با این حال، مصرف زعفران باید با دقت و زیر نظر پزشک انجام شود، زیرا مصرف بیش از حد ممکن است، منجر به بروز تاثیرات منفی شود. تحقیقات نشان داده ‌اند که زعفران ممکن است در کاهش علائم افسردگی پس از زایمان موثر باشد. همچنین سایت dehkadeco در باره مقدار زعفران مجاز در دوران بارداری مطلب زیر را آورده است:

اگر در ماه های امن برای مصرف زعفران هستید هم پیشنهاد ما این است به این مطالب اکتفا نکنید و حتما قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت نمایید. به طور میانگین می توان گفت 0.1 گرم زعفران در روز و حداکثر دو گرم در ماه بیشترین مقداری است که می توان زعفران را مصرف کرد.

اثر دم کرده زعفران در دوران بارداری

با بررسی اثر دم کرده زعفران در دوران بارداری متوجه می شویم که با نظارت پزشک، می توان از این گیاه مفید استفاده کرد. استفاده از دم کرده ی زعفران در دوران بارداری می ‌تواند به عنوان یک راهکار طبیعی برای حفظ سلامت مادر و جنین مورد استفاده قرار گیرد. از زعفران، به دلیل دارا بودن ترکیباتی همچون کروسین و سافرانال و خواص ضدالتهابی که دارد، می توان در دوران بارداری استفاده شود. دم کرده ی زعفران می تواند به کاهش نوسانات فشار خون، تسکین تهوع صبحگاهی و حتی جلوگیری از ریزش مو کمک کند. قبل از هر تصمیمی در رابطه با مصرف زعفران در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید تا سلامت شما و جنین حفظ شود. در ادامه به برخی از مهمترین فواید زعفران دم کرده در دوران بارداری اشاره خواهیم کرد.

 

اثر دم کرده زعفران در دوران بارداری

 

 •  کنترل فشار خون: زعفران حاوی کروسین و سافرانال، می باشد. بنابراین زعفران می ‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند و از بروز مشکلات مرتبط با فشار خون بالا در دوران بارداری جلوگیری نماید.
 •  بهبود هضم غذا: زعفران اثرات مثبتی بر روی سیستم گوارش دارد و می ‌تواند هضم غذا ها را بهبود ببخشد. بنابراین از مشکلات رایجی مانند یبوست، نفخ و سوزش سردل در دوران بارداری جلوگیری می کند.
 •  تسکین تهوع صبحگاهی: دم کرده ی زعفران در دوران بارداری، می ‌تواند از تهوع صبحگاهی، که یکی از مشکلات متداول در دوران بارداری است، جلوگیری کند.
 •  جلوگیری از نوسانات خلقی: زعفران به دلیل اثر ضد افسردگی و مثبتی که بر ایجاد تعادل هورمون‌ ها دارد، می ‌تواند از نوسانات خلقی و افسردگی در دوران بارداری پیشگیری نماید.
 •  پیشگیری از ریزش مو: مصرف زعفران در دوران بارداری می تواند منجر به کاهش ریزش موی زنان شود.
 •  تقویت سیستم ایمنی: زعفران با داشتن خصوصیات ضد باکتری و آنتی ‌اکسیدانی که دارد، می تواند سیستم ایمنی مادر را تقویت کرده و از بروز عفونت ‌ها در دوران بارداری پیشگیری نماید.
 •  کاهش التهابات: خواص ضد التهاب زعفران، می ‌تواند به کاهش التهابات مفاصل و عضلات در دوران بارداری کمک کند.
 •  حفاظت از قلب: زعفران می ‌تواند مشکلات ناشی از بیماری قلبی عروقی را در زنان باردار کاهش دهد. در دوران بارداری، زنان به دلیل افزایش اشتها ممکن است بیشتر از قبل به مصرف غذا های چرب بپردازند. این امر می تواند تاثیرات مضری بر سلامت آن ‌ها داشته باشد. آنتی اکسیدان‌ ها، کروسین و پتاسیم موجود در زعفران می‌توانند به کاهش میزان تری‌گلیسرید و کلسترول ناخواسته در بدن کمک کنند.
 •  درمان مشکلات پوستی: زعفران، به عنوان یک ادویه ی معجزه‌ آسا، می ‌تواند به درمان مشکلات پوستی، از جمله جوش و آکنه که در دوران بارداری ممکن است ظاهر شوند، کمک کند. این ادویه تصفیه‌ کننده ی خون است و به عنوان یک راه حل موثر برای مشکلات پوستی ناشی از ناخالصی‌ ها در خون شناخته می ‌شود.
 •  کاهش اسپاسم های عضلانی: زعفران در دوران بارداری می ‌تواند به کاهش اسپاسم‌ های عضلانی کمک کند. این ادویه به عنوان یک مسکن طبیعی عمل کرده و درد های ماهیچه‌ ای را آرام خواهد کرد. علاوه بر این به تسکین گرفتگی ‌ها در عضلات کمک می ‌کند.
 •  تامین آهن مورد نیاز بدن: زعفران به تامین آهن مورد نیاز بدن در دوران بارداری کمک می ‌کند و نقش بسزایی جهت تولید گلبول ‌های قرمز خواهد داشت. علاوه بر این، خواص ضد التهابی آن می ‌تواند منجر به درمان بیماری‌ های تنفسی در زنان باردار شود.
 •  تقویت استخوان ها: زعفران می ‌تواند به تقویت استخوان ‌ها و دندان هاکمک کند، زیرا سرشار از کلسیم می باشد. بنابراین مصرف آن باعث تقویت استخوان بندی کودکان می شود.

 

نحوه ی استفاده از زعفران در دوران بارداری

پس از آشنایی با تأثیر زعفران در بارداری، اکنون می‌توانید در این دوران حساس، زعفران را به چندین شکل مختلف مصرف کنید

زعفران دم‌ کرده: موثر ترین روش مصرف زعفران در دوران بارداری، دم کردن آن می باشد. برای این کار، زعفران را به آرامی آسیاب کرده و مقداری آب گرم روی آن بریزید. محلول زعفران را در یک قوری یا ظرف شیشه‌ ای درب ‌دار کوچک بریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید. از این محلول می ‌توانید در انواع غذا های خود استفاده کنید.

دمنوش زعفران: مقداری از این گیاه خوشرنگ را در یک قوری چینی بریزید و به اندازه ی یک لیوان آب گرم روی آن اضافه کنید. سپس درب لیوان را ببندید و 10 دقیقه صبر نمایید تا عصاره ی زعفران، تشکیل شود. می ‌توانید مقدار کمی عسل به این دمنوش اضافه کرده و آن را میل کنید. این دمنوش خاصیت ضد افسردگی دارد و نشاط ‌آور است.

شربت زعفران: برای تهیه ی شربت زعفران، زعفران را دم می ‌کنیم و به دمای محیط می‌ رسانیم. سپس به آن مقداری آب و شکر اضافه می کنیم. این شربت می ‌تواند به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه در دوران بارداری مصرف شود.

شیر و زعفران: ترکیب شیر و زعفران به عنوان یک نوشیدنی مفید و خوشمزه در دوران بارداری، توصیه می شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در ماه‌ های اول بارداری بهتر است مصرف زعفران را کاهش دهید یا به مقدار معقول مصرف کنید، اما در ماه ‌های میانی، شیر و زعفران می ‌تواند به عنوان یک نوشیدنی سالم به رژیم غذایی شما اضافه شود.

 

تأثیر زعفران در بارداری

 

نتیجه گیری

با بررسی تأثیر زعفران در بارداری اکنون به این نتیجه می رسیم که مصرف زعفران در دوران بارداری به عنوان یک ماده ی غذایی مفید می ‌تواند به بهبود سلامت بانوان باردار کمک کرده و اثرات مثبتی بر روی فشار خون، مشکلات گوارشی و حتی سلامت روحی و عصبی آنان داشته باشد. بنابراین مصرف زعفران در دوران بارداری تحت نظر متخصصین، می ‌تواند به بهبود کیفیت زندگی زنان باردار کمک کند. با این حال، جهت مصرف هر نوع ماده ی گیاهی در دوران بارداری، با پزشک معالج خود مشورت کنید. همچنین می توانید جهت خرید نبات چوبی زعفرانی با کیفیت به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید.

 

  ارسال نظرات