با تشکر از خرید شما، هدیه‌ی شما به سبد خرید اضافه شد.

زعفران و فشارخون: مصرف زعفران چه تاثیری بر فشار خون میگذارد

مشاهده فهرست مطالب

مقدمه

زعفران، یک گیاه دارویی با خواص بسیار زیاد می باشد که از زمان‌ های قدیم تا به امروز، از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. به همین دلیل بررسی ارتباط میان زعفران و فشارخون موضوع بسیار مهمی محسوب می شود. این موضوع همواره مورد توجه محققان زیادی قرار گرفته است. یکی از خواص مهم زعفران، تاثیر مثبت آن بر فشار خون می باشد. مطالعات نشان داده است که مصرف مداوم و متعادل زعفران می ‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. علاوه بر این زعفران می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از بروز بیماری ‌های قلبی-عروقی داشته باشد.

با توجه به رابطه ای که میان زعفران و فشارخون وجود دارد، می توان به این نتیجه رسید که زعفران به دلیل دارا بودن ویژگی ‌هایی مانند طبع گرم و خشک و برخوردار بودن از مقدار زیادی آنتی ‌اکسیدان‌، می‌ تواند به بهبود عملکرد قلب و عروق کمک کرده و در نتیجه منجر به کاهش فشار خون شود.

با توجه به اهمیت تاثیر زعفران بر بیماری فشارخون، در این محتوا قصد داریم به بررسی رابطه ی میان زعفران و فشارخون بپردازیم. اگر شما هم می خواهید بدانید که رابطه زعفران و فشار خون چیست، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

بررسی ارتباط میان زعفران و فشارخون

 

زعفران

پیش از آن که به بررسی رابطه ی میان زعفران و فشارخون بپردازیم، ابتدا بهتر است با این گیاه طلایی آشنا شوید. زعفران گیاهی است که از آن در تهیه ی بسیاری از غذا ها، نوشیدنی ها و برخی از دسر ها، استفاده می کنند. این گیاه ارزشمند از خواص فوق العاده ای برخوردار می باشد. بنابراین علاوه بر طعم دهی و خوشرنگ کردن غذا ها، جهت درمان بسیاری از بیماری ها می توان از آن استفاده کرد. زعفران در طب سنتی به عنوان یک گیاه دارویی بسیار مفید، شناخته می شود. این گیاه طلایی و خوشرنگ حاوی ترکیباتی از قبیل کروسین، پیکروکروسین، سافرانال و کروستین است که نقش بسیار مهمی در بهبود سلامتی انسان ها خواهد داشت. یکی از مهمترین اثرات زعفران، کاهش فشار خون می باشد. آنتی ‌اکسیدان ‌های موجود در زعفران می ‌توانند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کنند. در نتیجه، این عناصر می توانند خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی و عروقی را کاهش دهند.

عرق هل

یک لیتر

115000

تومان
30

89900

130000

تومان

عرق نعنا

یک لیتر

115000

تومان

عرق دارچین

یک لیتر

115000

تومان

علاوه بر آن، سافرانال که عامل اصلی عطر زعفران است، خواص زیادی از جمله بهبود عملکرد سیستم عصبی دارد. کروسین که مسئول رنگ‌ دهی زعفران است، دارای خواص درمانی متعددی از جمله درمان بیماری‌ های قلبی و عروقی و اختلالات مربوط به شبکیه ی چشم، می باشد. محققان با توجه به آزمایش های انجام شده بر روی دو گروه از موش ‌های آزمایشگاهی به رابطه ی میان زعفران و فشارخون، پی برده اند. مصرف زعفران منجر به کاهش فشار خون در هر دو گروه از موش ‌ها (یعنی حتی موش ‌هایی که فشار خون بالایی داشتند) شد. این اثرات مثبت به دلیل وجود کروسین و سافرانال موجود در زعفران می باشند. به همین دلیل زعفران باعث کاهش فشار خون می ‌شود.

 

بررسی ارتباط میان زعفران و فشارخون

 

زعفران و فشارخون

رابطه ی بین زعفران و فشارخون یک موضوع بسیار مهم در زمینه ی سلامتی محسوب می شود. به همین دلیل، این امر توسط محققان و پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفته است. امروزه شاهد افزایش بیماری ‌های قلبی و عروقی و فشار خون، هستیم. جهت جلوگیری از این بیماری ‌ها باید به ارتباط بین مصرف زعفران و فشارخون اهمیت ویژه ای داده شود. زعفران، یک گیاه دارویی با خواص فراوان است که از زمان ‌های قدیم تا به امروز در طب سنتی به عنوان یک داروی بسیار موثر، جهت درمان بسیاری از بیماری‌ ها از آن استفاده می کنند. مطالعات علمی نشان داده است که ترکیبات موجود در زعفران مانند کروسین، سافرانال و کروستین می ‌توانند منجر به کاهش فشار خون شوند. علاوه بر این ترکیبات موجود در زعفران خواص ضد التهابی، ضد اکسیدانی و ضد میکروبی دارند که می ‌توانند به بهبود سلامت قلب و عروق کمک کنند.

مطالعات انجام شده جهت بررسی ارتباط زعفران و بیماری فشارخون نشان داده است که مصرف مداوم زعفران می ‌تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد. بر اساس این مطالعات، افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند و از دارو های متداول برای کنترل فشار خون استفاده می‌ کنند، می توانند به مصرف زعفران به عنوان یک مکمل طبیعی جهت کاهش فشار خون، بپردازند. با این حال، قبل از شروع هرگونه مکمل گیاهی یا دارویی، باید با پزشک مورد نظر مشورت شود. این امر باعث می گردد که از اثرات جانبی زعفران و تداخلاتی که ممکن است با سایر دارو های دیگه داشته باشد، آگاه شویم. به طور کلی، مصرف زعفران به عنوان یک مکمل غذایی می ‌تواند به بهبود فشار خون کمک کند. فشار خون بالا می تواند خطرات زیادی داشته باشد. سایت nabzgroup یکی از اصلی ترین خطرات فشار خون بالا را خطر سکته مغزی می داند و در این باره مطلب زیر را آورده است:

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که بخشی از مغز اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نمی کند و باعث مرگ سلول های مغز می شود. رگ های خونی آسیب دیده در اثر فشار خون بالا می توانند باریک شوند، پاره شوند یا نشت کنند. فشار خون بالا همچنین می تواند باعث ایجاد لخته های خون در شریان های منتهی به مغز شود که جریان خون را مسدود کرده و به طور بالقوه باعث سکته می شود.

 

تاثیر زعفران بر بیماری فشارخون

یکی از مهمترین نتایجی که با بررسی رابطه ی میان زعفران و فشارخون به دست آمده است، اثرات شل کنندگی زعفران بر عروق قلبی می باشد. آنتی ‌اکسیدان‌ های موجود در زعفران با جلوگیری از اکسید شدن لیپوپروتئین‌ های حامل چربی در عروق خونی، می ‌توانند از رسوب این چربی‌ ها در دیواره ی عروق جلوگیری کنند. این امر از افزایش فشار خون که با توجه به مشکلات عروقی ایجاد خواهد شد، جلوگیری می نماید. به عبارت دیگر، آنتی ‌اکسیدان ‌ها می ‌توانند رادیکال ‌های آزاد شده در عروق خونی را مهار کنند. این امر منجر به جلوگیری از وارد شدن هرگونه آسیبی به عروق قلبی می شود. این اثرات می ‌توانند به تثبیت فشار خون کمک کرده و موجب بهبود وضعیت عروق قلبی گردند.

 

زعفران یک مکمل دارویی موثر جهت کاهش و تنظیم فشار خون

 

آیا زعفران می تواند جایگزین داروهای فشار خون باشد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن افرادی که با مشکل فشار خون مواجه هستند ایجاد می شود، این است که آیا با وجود ارتباطی که میان زعفران و فشارخون وجود دارد، می توان زعفران را جایگزین دارو های فشارخون کرد؟ در زمان های قدیم، این گیاه طلایی را به عنوان یک عنصر بسیار موثر جهت کاهش فشارخون می شناختند. بنابراین به وفور از این گیاه استفاده می کردند. زعفران به عنوان یک منبع غنی از ترکیبات فعال مانند کروسین، پیکروکروسین، سافرانال و کروستین شناخته می شود. این ترکیبات به عنوان آنتی‌ اکسیدان ‌ها عمل می ‌کنند. علاوه بر این خواص ضد التهابی دارند و می توانند به محافظت از سلول ها، بپردازند. از آنجایی که استفاده از زعفران ممکن است به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر فشار خون تاثیر بگذارد، استفاده از این گیاه به عنوان یک گزینه ی موثر برای کنترل فشار خون بررسی شده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده اند که ترکیبات موجود در زعفران می ‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. بنابراین با اطمینان می توان گفت که رابطه ی مثبتی میان زعفران و فشارخون وجود دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی افرادی که فشار خون بالایی داشتند، نشان داد که مصرف زعفران می ‌تواند تاثیر قابل توجهی در درمان بیماری فشار خون داشته باشد. اگرچه این یافته ‌ها نشان دهنده ی اثرات مثبت زعفران جهت کاهش فشار خون هستند، اما باز هم باید توجه داشت که زعفران نمی ‌تواند به تنهایی جایگزین موثری برای دارو های فشار خون باشد، اما به عنوان یک مکمل دارویی جهت کاهش فشار خون می توان از آن استفاده کرد.

بنابراین، در نهایت، زعفران به عنوان یک مکمل دارویی جهت کنترل فشار خون می ‌تواند یک گزینه ی مناسب محسوب شود. این موضوع به این معنا نمی باشد که دارو هایی که مربوط به کنترل فشار خون هستند را می توان قطع کرد.

دمنوش زعفران و فشارخون

پس از بررسی رابطه ی میان زعفران و فشارخون، اکنون بهتر است بدانید که چطور از این ماده ی با ارزش جهت کاهش فشار خون می توان استفاده کرد؟ روش های زیادی جهت استفاده از زعفران برای کاهش فشار خون وجود دارد. دمنوش زعفران یکی از بهترین راهکار هایی است که به سرعت می تواند منجر به کاهش فشار خون گردد. زعفران، ادویه ‌ای است که سرشار از فواید می باشد. به همین دلیل از زمان ‌های قدیم تا به امروز، جهت درمان بسیاری از بیماری ها، به خصوص بیماری فشار خون از این ماده ی با ارزش، استفاده می کنند. زعفران دارای ترکیباتی نظیر کروسین، پیکروکروسین، سافرانال و کروستین، می باشد. این مواد که از خواص ضد ‌التهابی و آنتی ‌اکسیدانی برخوردار می باشند به تنظیم فشار خون کمک می‌ کنند. دمنوش زعفران می ‌تواند به عنوان یک روش طبیعی و موثر برای کنترل فشار خون مورد استفاده قرار گیرد.

این دمنوش ‌ها علاوه بر اینکه به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه و طبیعی شناخته می شوند، سرشار از خواص فراوانی می باشند. دمنوش زعفران معمولا توسط ترکیبات ساده ای از جمله آب جوش و موادی همچون عسل یا گلاب تهیه می ‌شود. جهت تهیه ی دمنوش زعفران ابتدا مقداری زعفران را با آب جوش مخلوط کرده و چند دقیقه صبر کنید تا بر اثر حرارت، اسانس ها و ترکیبات فعال آن به محلول آب، منتقل شوند. سپس می‌ توانید مقداری عسل یا گلاب به میزان دلخواه به دمنوش اضافه کنید تا طعم آن شیرین ‌تر و مطبوع ‌تر گردد. علاوه بر آن، می ‌توانید به دمنوش زعفران ترکیبات دیگری اضافه کنید تا خواصش بیشتر یابد. این دمنوش ‌ها، علاوه بر اثرات مثبتی که بر فشار خون دارند، دارای خواص فراوانی برای افزایش گردش خون و جلوگیری از انسداد عروق هستند. این امر می‌ تواند به بهبود وضعیت عمومی افراد کمک کند.

همچنین پیشنهاد می شود دمنوش گل داوودی را نیز امتحان کنید.

 

با مصرف منظم زعفران، فشار خود را تنظیم کنید

 

سخن پایانی

زعفران به عنوان یک گیاه دارویی با خواص فراوان، از دیرباز تا به امروز، مورد توجه بوده است. به همین دلیل محققان به بررسی رابطه ی میان زعفران و فشارخون پرداخته اند. با توجه به این که فشار خون یک بیماری بسیار شایع و خطرناک می باشد و اکثر افراد به خصوص در میانسالی با این بیماری مواجه می شوند، درمان این بیماری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار خواهد بود. این گیاه ارزشمند به دلیل ترکیباتی که دارد، به عنوان یک مکمل دارویی جهت کنترل و تنظیم فشار خون شناخته می ‌شود. موادی از جمله کروسین و سافرانال که در زعفران یافت می ‌شوند، باعث افزایش آنتی اکسیدان در بدن شده و از اکسیداسیون چربی ‌ها در عروق جلوگیری می ‌کنند. این اثرات منجر به کاهش رسوب چربی ‌ها در عروق قلبی می گردند. در نتیجه از تنگی عروق و افزایش فشار خون جلوگیری خواهد شد.

بنابراین جهت کاهش و پیشگیری از بیماری فشار خون، می توانید به صورت منظم از دمنوش زعفران استفاده کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از مصرف این گیاه به عنوان مکمل دارویی، با پزشک معالج خود مشورت نمایید. شما می توانید متناسب با نوع رژیم غذایی خود، از این ماده ی ارزشمند به میزان کافی استفاده کنید. استفاده از زعفران به عنوان یک روش‌ طبیعی جهت تنظیم و کنترل فشار خون، تحت نظر پزشک معالج، می ‌تواند نقش بسزایی در کنترل فشار خون و بهبود کیفیت زندگی افراد داشته باشد. شما همچنین می توانید جهت خرید نبات چوبی زعفرانی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید.

 

    ارسال نظرات